Knižka, s ktorou sa dá žiť

Keď som mala dvadsať, túžila som iba po dobrých pocitoch. Venovala som tomu veľa pozornosti, ale nedochádzalo mi, že cesta k dobrému nevedie cez potlačenie toho zlého. Desať rokov som experimentovala, ako zahnať „prázdnotu“ vo svojom vnútri. Viedlo ma to k zvedavosti dozvedieť sa niečo o sebe. Stačilo si zaželať a vynorili sa otázky: Kto som? Čo je mojím jadrom, mojou esenciou? Čo zo mňa robí človeka, akým som? Čo vedie k tomu, že som práve touto osobou a nie žiadnou inou? A jedna zásadná, bonusová: Čo tu vlastne robím?

Zobraziť viac

 

Môj obľúbený autor Barry Schwartz, americký psychológ a sociológ, hovorí, že čím viac možností voľby máme, tým menej sme spokojní s výsledkami našich rozhodnutí. Príliš veľa možností nás vháňa do nerozhodnosti a stresu, že nám niekde niečo podstatné utečie, ak si nevyberieme správne.

Jeho slová mi prídu na myseľ zakaždým, keď sa v kníhkupectve ocitnem v oddelení literatúry súvisiacej s osobným rozvojom. To množstvo titulov a ponúkaných tém až desí. Pri pohľade na tú záplavu kníh vás pravdepodobne prepadne úzkosť a pocit márnosti. Na policiach je toho viac, než sa dá za jeden život prečítať, nieto ešte aplikovať v živote. Našťastie, čas od času sa objaví kniha ako je tá, ktorú teraz držíte v rukách. Kniha, ktorej ambíciou nie je tú rôznosť a roztrieštenosť ešte prehĺbiť, ale vniesť do toho chaosu trochu orientácie a prehľadnosti.

Zobraziť viac Michal Mynář, psychoterapeut a publicista

Anotácia

Moja práca má ťažisko v tom, že sprevádzam ľudí sebarozvojom. O svojej knihe Knižka, s ktorou sa dá žiť si netrúfam povedať, že má byť v kategórii osobný rozvoj. Považujem ju skôr za pozvanie na žitie bezvýhradného a plnohodnotného života. To, čo som sa pri svojej práci naučila je, že na mojej skúsenosti záleží, pretože na mne záleží. Toto je postoj, ktorý rada sprostredkúvam a dávam ľuďom vedieť, že na nich záleží.

Každý sa môže cítiť v bezpečí so svojím životom, aj keď nie je dokonalý, a možno je práve turbulentný alebo chaotický. Som proti predstieraniu, že je všetko v poriadku, hoci nie je. Mnohí volia túto cestu, lebo sa obávajú, že vychutnávať si šťastie znamená privolávať skazu. Vnímam to tak, že byť autentický, pevne sa držať svojich hodnôt a žiť a milovať celým srdcom je to najviac, čo môžeme pre seba urobiť.

Podľa mňa je v poriadku cítiť sa statočne aj vystrašene zároveň. Je v tom odkaz, že žijeme. Ako v mnohých ďalších odkazoch, ktoré som do svojich 60 malých zamyslení vložila. Písala som ich s presvedčením, že žiť naplnený život nám umožňuje vnímať vlastnú hodnotu. A na tom a od toho veľa záleží.

Povedali o knihe

 • Janette je skvelá rečníčka a už aj spisovateľka. Oslovila ma s ponukou dotvoriť jej texty farebnými ilustráciami. Bola som poctená, ale mala som aj trochu obavy, ako sa tejto úlohy zhostím. Avšak, keď som sa začítala do jej rukopisu, hneď mi začali naskakovať v hlave obrazy. Je to knižka o živote pre život. Každý si tam nájde, čo práve potrebuje. Janette autenticky zachytila svoje nažité a rokmi praxe podporené myšlienky aj skúsenosti. Čo píše aj skutočne žije a učí to i ostatných. Viem to, lebo sa už pár rokov poznáme a obe pomáhame ľuďom nachádzať cestu k oslobodeniu sa od nefunkčných presvedčení. Príjemným, zrozumiteľným a ľahko čitateľným jazykom nám posúva posolstvá, ako sa priblížiť k sebe a žiť naplnený a hodnotný život. Mne sa nakoniec veľmi dobre maľovali obrazy k jednotlivým kapitolám a verím, že i čitateľom sa bude knižka dobre čítať. Všetkým prajem krásny zážitok.
  Katarína Vargovávýtvarníčka a arteterapeutka
 • Určite to poznáte: čím viac možností máme, tým ťažšie sa rozhodujeme. Ak sa chcete do seba dôkladnejšie ponoriť a intenzívnejšie sa na seba naladiť, prijmite pozvánku do sveta inšpirácií a správnych rozhodnutí. Knižka, s ktorou sa dá žiť vás naladí na nové myšlienky a vyzve vás na súboj s vlastnou nerozhodnosťou.
  Daša Čejkováeditorka knihy
 • Drahá Janette, ďakujem Ti za možnosť spoznať Knihu, s ktorou sa dá žiť, knihu, ktorá rozvíja osobnosť formou láskavého učenia. Milujem Tvoj ľahký humor, Tvoje výstižné metafory a prirovnania, to, keď ma svojim „rozprávaním“ unesieš do predstáv... a v nich sa vidím, ako Ti oduševnene pritakávam „Janette, je to tak!“ A niekedy sa zas pousmejem, keď chvíľami „počujem“ Tvoj zvonivý hlas plný entuziazmu, ako sa mi prihovára s nadšením Tebe vlastným, počas toho ako čítam jednotlivé kapitoly. Kniha je bravúrna, učiaca rešpektu, úcte, sebadôvere a sebaúcte, prináša recepty ako bezpečne opúšťať zónu komfortu – „bublinu pohodlia“, ako ju nazývaš Ty, Janette. Spoľahlivo sa môže stať sprievodcom každému, kto má pocit, že postáva na jednom mieste a potrebuje zmenu, alebo stráca v živote zmysel, motiváciu a energiu, či pociťuje nedostatok lásky. Ty čitateľa cez mnohé úskalia knihou prevedieš, ukážeš mu, ako objavovať v sebe potrebnú silu a odvahu, ako nachádzať a zvyšovať svoju sebahodnotu, pestovať sebalásku. A kto už by nechcel žiť a kráčať sebaistejšie, nachádzať porozumenie pre seba a ľudí okolo seba, vytvárať si osobné šťastie? Kniha sa Ti skutočne vydarila, je zmysluplná, hodnotná a krásna. Blahoželám!
  Erika Feketová, ACC (ICF)Koučka, Managing Director, www.espiral.sk
 • Janette nevnímam len ako večne šťastnú nadšenkyňu a idealistku, s ktorou chcú ľudia tráviť čo najviac času. Je to žena, ktorá sa naozaj nebála poriadne "umazať" vlastnou skúsenosťou, a napriek tomu alebo skôr vďaka tomu, nachádza v sebe silu vidieť každý deň krásy ľudského života a sveta. Janette vo svojej inšpiratívnej knihe predostiera otázky, ktoré si dovolím tvrdiť, že si kladie dennodenne väčšina ľudí. Niekedy si na ne nedokážeme odpovedať celé roky. Autorka na tieto otázky odpovedá silným, a napriek tomu jednoduchým a jasným štýlom. Z jej odpovedí srší sila vlastnej skúsenosti a skutočného pochopenia, ktoré prenáša na čitateľa. Pri čítaní knižky som prežíval slobodu – autorka totiž ponúka realistické odpovede, ktoré od čitateľa neočakávajú zázraky, o ktoré sa možno doteraz v živote snažil, a ktoré ho viedli k častým sklamaniam. Janette sa nebojí opísať to, ako to naozaj v našom živote je, a samozrejme, pridáva to najpodstatnejšie – že je to tak v úplnom poriadku. Pri čítaní Knižky, s ktorou sa dá žiť som zažil veľa AHA momentov. Človek by povedal, že je to ani nie je možné pri takom malom rozsahu zamyslení, ktoré sú prevažne jednostranové.
  PhDr. Marek MadroPsychológ / Programový riaditeľ internetovej poradne pre mladých, www.ipcko.sk
 • Keď som Janette stretla prvýkrát, mala som chuť hneď ju objať. Toľko dobroty a radosti v jednej osobe zažijete málokedy. Teraz sa jej vyžarovanie zhmotnilo do knižky, s ktorou sa dá žiť. Dostala som možnosť prečítať si ju medzi prvými a nedokázala som ju dočítať. V dobrom. Čítam ju neustále a odpovedám si na základné otázky. Nachádzam si vďaka nej čas pre seba a pravidelne sa zamýšľam. Sú to veľké pravdy v malých príbehoch a trefné odhalenia. Napísané výstižne presne tak, ako je to naozaj. Vždy dočítam spokojná. Knižka vás dokáže pohladiť, nasmerovať váš deň aj upokojiť. Vrele odporúčam mať ju vždy po ruke.
  Martina NovotnáZakladateľka prvého slovenského magazínu pre podnikateľky www.akcnezeny.sk 
 • Toto je „Knižka, s ktorou sa dá žiť“... radostne, príjemne, zdravo, úprimne. Mnohé z nej som už zaviedla do svojho života. A teraz viem, čo chcem, čo nechcem – a nielenže o tom hovorím, ja tak žijem.
  Oľga Belešováherečka
 • Kto je pre mňa Janette Šimková? Inšpiratívna žena, dôverná priateľka, profesionál s veľkým P a v posledných rokoch sa presviedčam čoraz častejšie, že aj kvalitný spisovateľ. Dôkazom je táto knižka, ktorú držíte v ruke. Jej názov je viac ako výstižný: pomáha nám skutočne ŽIŤ a naplno využívať svoj vlastný potenciál. O čo viac tu na Zemi ide?
  MUDr. Zuzana Pitoňákovávšeobecná lekárka a priekopníčka psychosomatickej medicíny na Slovensku, klinika Medante

O Knižke, s ktorou sa dá žiť napísali aj v magazíne Moja psychológia

Zobraziť článok

Online e-shop

Odteraz si môžete knižku objednať v novom e-shope. Podporujeme aj platbu kartou :)

Ilustrácie z knihy si môžete objednať u výtvarníčky Kataríny Vargovej

Pozrieť ponuku