Udržiavať svoju dušu nažive

Udržiavať svoju dušu nažive
22. júna 2018 Janette Šimková

Do rebríčka najväčšmi opomínaných vecí radím zanedbávanie duše. Nie je to hneď na prvý pohľad vidieť, že je podvyživená. Prejavuje sa to však neprehliadnuteľne. Napríklad, keď prichádzame o ľudskosť alebo o svoju individualitu. Neraz si vôbec neuvedomíme, že bez duše riskujeme správanie ako stroje. Na druhej strane to má tú „výhodu“, že bez duše sa dá ľahko splynúť s davom, a tak sa kryť.

Rada svojim klientom ponúkam, aby sme sa v debate dotkli stavu ich duše. Podľa toho sa dá odhadnúť sila človeka. Lebo akonáhle nemá duša pokoj a necíti radosť, sme slabí. Je to pochopiteľné, duša je nositeľ mravného a duchovného života a priesečník citu, vedomia a etiky ako bytostne individuálnych schopností.

Keď vnímam svet okolo seba, mávam pocit, že potreby duše bývajú prudko ignorované – samotnými majiteľmi, aj spoločnosťou. Ľudia sa často ponáhľajú, aby rýchlo odstránili niečo, čo im spôsobuje bolesť, ale liečbu duše odďaľujú. Tak sa stáva duša našim priateľom i nepriateľom zároveň, lebo je svedkom všetkého, čo robíme – dobrého aj zlého. Jej hĺbka sa nedá odmerať podľa toho, čo je na povrchu…

„Každý z nás prišiel na tento svet, aby naplnil svoje ľudské možnosti, a duša je práve tá časť nášho ja, ktorá z nás robí skutočné ľudské bytosti,“ píše Thomas Moore vo svojom inšpiratívnom diele Kniha o duši. “Duševnú potravu získate tak, že budete plniť svoje poslanie, že rozviniete možnosti, ktoré sú skryté vo vašej duši. Ak splníte poslanie svojej duše, budete mať tie správne pocity.“

thin-plant-stems-in-sun_4460x4460

 

Avatar
Prešla som jednu etapu životnej cesty bez toho, aby som sa „hlbšie“ pozerala do svojho srdca. A hoci sa mi naplnil detský sen a roky som pôsobila ako publicistka, moje pravé poslanie je v pomáhajúcej profesii. Môj osobný zmysel života „prehovoril“ presvedčivo a zanietene, keď som objavila koučovanie. Teraz som šťastná, že môžem „hľadajúcich“ sprevádzať na ceste za otvorením brány do vlastného vnútra, aby si zodpovedali, kým sú, čo v nich je a kam chcú smerovať.

0 komentárov

Leave a reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*