Cesta srdca

Cesta srdca

Vzťah zreje obdobne ako víno a má svoje fázy vývoja. Aby sa optimálne prepojili všetky zložky  zrelosti a vyzneli rozmanité chuťové tóny a aróma, potrebujeme sa oň starať a venovať mu pozornosť.

Nech ste v ktorejkoľvek z týchto fáz vzťahu

Ešte si ho len vyberáte

Snažíte sa ho ukotviť

Chcete ho zmysluplne rozvíjať

Práve mu pomáhate dozrievať

Potrebujete meniť neinšpiratívne stereotypné zvyky na pozitívne rituály prehlbujúce dôveru, rešpekt a intimitu, čo pridá vzťahu na kvalite.

Ak si nie ste istí, ako to dosiahnuť, alebo sa snažíte a efekt neprichádza, viete sa obrátiť na kouča – obaja spolu ako pár. Lebo na vzťah treba dvoch. A chvíľu možno len dávať a nedostávať, ale nie dlho. Ak chcú obaja iba dostávať, sú v doživotnom súboji. Ak je pre partnerov potešením tiež dávať, sú v napĺňajúcom vzťahu.

Budovanie dlhodobého vzťahu je o vytváraní konta dôvery. Lenže vnútorné pocity, ktoré určujú našu mieru spokojnosti, prinášajú množstvo otázok a tiež množstvo nedorozumení. Avšak vzťahy sú predovšetkým o dobrých pocitoch, spoločnom zdieľaní hodnôt a zážitkov, ktoré páru prinášajú obohatenie na celý život. Preto má význam vzťahy zveľaďovať a starať sa o ne.

Keď ste v období stagnácie či krízy, alebo pociťujete nespokojnosť, kouč vám dokáže pomôcť zamerať  pozornosť na to, čo vašom vzťahu funguje a čo je v ňom  hodnotné, aby ste zbytočne  neopravovali to, čo nie je rozbité, ale robili viacej toho, čo funguje. A keď to aj momentálne nevidíte a necítite, s pomocou kouča dokážete nájsť niečo, čo vás pomalými, ale istými krokmi posunie k zmenám prinášajúcim spokojnosť.

Možnosť pozrieť sa na vzniknuté nedorozumenia a problémové situácie v rozhovore s koučom rozšíri vaše vnímanie. Stanete sa tolerantnejšími, nezávislejšími a dostanete sa bližšie k sebe. Bez toho, aby ste sa museli obetovať, lebo nie je zmyslom vzťahu potláčať vlastné potreby a priania do pozadia. Takáto zdvorilosť  nevedie len k nepochopeniu, ale veľakrát aj k jednostrannému rozdeleniu úloh, čo je časom pociťované ako záťaž a nesloboda. Krásne o tom rozpráva tento príbeh:

Starší manželský pár oslavoval zlatú svadbu. Pri spoločných raňajkách si žena pomyslela: „Už päťdesiat rokov beriem na manžela ohľady a vždy mu dávam vrchný diel žemle. Dnes by som si tú pochúťku chcela vychutnať ja.“ Rozrezala žemľu, vrchný diel natrela sebe a spodný podala manželovi. Ten však bol oproti očakávaniu veľmi potešený, pobozkal jej ruku a povedal: „Miláčik, urobila si mi veľkú radosť. Päťdesiat rokov som nejedol spodný diel žemle, ktorý mám najradšej. Vždy som si myslel, že by som Ti ho mal nechať, keď Ti tak chutí.“

Partnerský koučing

Keď si nie ste istí, ako dosiahnuť harmonické a naplnené spolužitie, alebo sa snažíte a efekt neprichádza, viete sa obrátiť na kouča – obaja spolu ako pár. Lebo na vzťah treba dvoch. A chvíľu možno len dávať a nedostávať, ale nie dlho. Ak chcú obaja iba dostávať, sú v doživotnom súboji. Ak je pre partnerov potešením tiež dávať, sú v napĺňajúcom vzťahu. A tomu možno pomáhať a vzťah zveľaďovať.