O knihe TAPPING K DOKONALÉMU ÚSPĚCHU

O knihe TAPPING K DOKONALÉMU ÚSPĚCHU
21. septembra 2013 Janette Šimková

Cesta k vnútornej sile cez premenu obmedzujúcich presvedčení

Tiež vám už niekedy zišlo na um, prečo nie je na svete viac úspešných ľudí, keď existuje také množstvo motivačného učenia? Na trhu je nepreberné množstvo kníh, video a audio nahrávok o spirituálnych princípoch, zákonoch vesmíru, aj o ďalších nástrojoch na osobný rozvoj a dosahovanie úspechu. Ľudia navštevujú motivačné prednášky a kurzy, zúčastňujú sa konferencií a webinárov, ale… A prichádzam k príčine, ktorú vnímam z praxe: Dosiahnutie úspechu predstavuje pre mnohých ľudí boj. Myšlienky pre osobný rozvoj a rast inšpirujú a motivujú, ale pri ich aplikovaní v praxi mnohí stroskotávajú.

Sami na sebe ste sa presvedčili, že keď sa chcete niekam dostať, nestačí si zaobstarať mapu. Rovnako tak v živote nestačí vedieť, čo máte robiť. Každý z nás má v zásobe celú zbierku obranných mechanizmov, obmedzujúcich presvedčení a limitujúcich myšlienok, ktoré nás pri dosahovaní cieľa neraz zabrzdia, prípadne rovno zastavia. Preto sa odohrá to, že keď sa niekto snaží dostať z bodu, kde sa nachádza, do bodu, kde si želá byť, prejde frustrujúcimi sklamaniami.

Ľudia odnepamäti hľadajú cesty, ako zdolávať prekážky stojace im v ceste za tým, po čom túžia. Staršie metódy osobného rozvoja z minulého storočia si vyžadujú veľa času venovaného úmornej práci, intenzívnemu sústredeniu a urputnej vytrvalosti. Objavujú sa však novšie, prelomové techniky, ktoré ľuďom umožňujú posunúť sa od zloby ku kľudu, od strachu k sebadôvere a od nezdaru k úspechu – a to všetko v relatívne krátkom čase – v priebehu týždňov, dní alebo dokonca minút! Medzi ne patrí tapping (skrátený názov meridiánového tappingu). Tapping sa úspešne používa na celom svete pri najrôznejších podobách obáv, fóbií, posttraumatických stresových porúch, porúch príjmu potravy a chronických bolestí. S použitím tejto jednoduchej metódy môžete začať dlhoročnú cestu k osobnej sile a úspechu premenou obmedzujúcich presvedčení a emócií, ktoré vedú k nízkemu sebavedomiu, sebadeštruktívnemu správaniu, nerozhodnosti a podobne.

Tapping pôvodne slúžil len ako prostriedok na odstránenie negatívnych emócií a v tejto oblasti je rozhodne cenný. Avšak samotnou “likvidáciou” týchto emócií alebo presvedčení, bez ich nahradenia novými, pozitívnymi pocitmi a myšlienkami, sa dostanete len na pol cesty. Aby ste dosiahli úspech, musíte zažiť povznášajúce emócie a dôjsť k prínosným presvedčeniam. S týmto zámerom stvorili autori – Jack Canfield a Pamela Bruner úspešnú knihu Tapping k dokonalému úspěchu a vybavili ju originálnym CD v dĺžke 120 minút, ktoré vám názorne predvedie, ako to presne urobiť.

Jacka Canfielda poznáme z konceptu Slepačej polievky pre dušu a z jeho inšpiratívnej knihy Pravidlá úspechu. Pre spoluprácu na knihe o tappingu, ktorého cieľom je zdolávať prekážky a znásobiť výsledky práce, sa spojil so špičkovou lektorkou tappingu Pamelou Bruner. Vznikla čítavá príručka techník, ktoré viete využiť na zdolávanie akýchkoľvek prekážok či obmedzení, ktoré vám bránia v úspechu bez ohľadu na to, ako “úspech” definujete vy sami!

Celá kniha je usporiadaná do deviatich kapitol s ohľadom na čo najľahšie pochopenie techník a kontinuálne sa učenie. Autori na to využili metódu “polievky z kameňa”, čo je metóda výučby založená na starej ľudovej rozprávke O kamennej polievke (nájdete ju na konci článku). “Pre človeka, ktorý považoval svoje telo za schránku na mozog a len nedávno pochopil, koľko modelov správania, ktoré prekážajú zážikom šťastia a úspechu, je v našich telách zakliatych, je toto dielo zjavením” – napísal o knihe Stewart Emery a k tejto výstižnej charakteristike niet čo dodať.

Tapping vychádza z tradícií psychológie, kineziológie a dalších. Aby bol čo najúčinnejší, poklopkáva sa na určité elektricky citlivé body. Ide o rovnaké body, ktoré akupunktúra používa už päťtisíc rokov, a ktorým hovoríme akupunktúrne body. Hoci ich existujú stovky, tapping pracuje iba s počtom nižším ako dvadsať. Body sú v knihe predstavené postupne, aby ste sa ich súčasne učili len niekoľko a osvojii si prácu s nimi čo najefektívnejšie. Akonáhle tapping niekoľkokrát skúsite, používanie bodov sa vám stane druhou prirodzenosťou. Na to slúžia názorné ilustrácie v knihe a sprievodné CD, ktoré na improvizovaných demonštráciách prístupne objasňuje, ako techniky aplikovať. Naučiť sa tapping podľa inštruktáže ide hladko. Kniha pamätá aj na to, že pri každej technike je uvedené pravidlo úspechu, ale aj upozornenie na “rezistentnosť”, s ktorou sa môžete pri robení tappingu stretnúť.

Táto publikácia nie je určená iba na čítanie, hoci spomínané príbehy ľudí sú okúzľujúce – Jack sa nezaprie. Má však ambície nielen informovať, ale čitateľa aj naučiť techniky, vďaka ktorým sa mu zlepší život i životný štýl. Vďaka zrozumiteľným krokom prejdete procesom, ktorý vás povedie k praktickosti a k tomu, aby ste povedali áno všetkým svojim snom  :-)

Odporúčam, aby ste si pri kupovaní knihy zaobstarali rovno aj zápisník, kde si budete robiť poznámky a sledovať tak svoje pokroky. Bude pre vás povzbudivé mať zdokumentované, čo ste dokázali a radovať sa z toho.

Je nespochybniteľné, že krok za krokom sa ľudia dokážu zbaviť prekážok, ktoré im stoja v ceste – táto kniha dáva veľmi veľa tvorivých a praktických odpovedí, ako na to.

 

Úkážky z knihy:

PREČO TAPPING FUNGUJE

Keď bol tapping v 70. rokoch minulého storočia použitý prvýkrát, vychádzala teória tohto postupu z energetických meridiánov akupunktúry. Ľudia sa domnievali, že vyčistením energetických meridiánov sa odstránia nedostatky v energetickom systéme tela, a tým dôjde k eliminácii negatívnych emócií.

Dnes však máme nový náhľad založený na posledných vedeckých štúdiách. Zistilo sa, že vývoj mozgu v dospelosti nekončí, ale môže sa meniť v akomkoľvek veku. Stále vznikajú jeho nové nervové spojenia. Tento proces bohužiaľ pôsobí aj proti nám. Keď prežijeme duševný otras alebo niečo, čo vyvoláva negatívne emócie, vytvoríme nervové dráhy, ktoré podporujú opätovné spúšťanie týchto emócií. (Ak napríklad získate skúsenosť, na základe ktorej uveríte, že ľudia sú zlí či nebezpeční, budete si všímať prejavy umožňujúce takéto presvedčenie, a ignorovať prejavy opačné.) V okamihu duševného otrasu vzniknú dráhy, ktoré posilňujú obmedzujúce alebo oslabujúce presvedčenia. Tento proces je v skutočnosti veľmi rýchly a nositeľ Nobelovej ceny Eric Kandel hovorí, že nervové spojenia daného myšlienkového modelu dokážeme počas jednej hodiny zdvojnásobiť!

Sigmundovi Freudi vďačíme za pochopenie významu podvedomia. Avšak mýlil sa, keď tvrdil: “Porozumenie tvorí zmenu.” Ochorenia ako fóbie a posttraumatické stresové poruchy existujú, pretože mozog vytvorí slučku so spätnou väzbou, ktorá buduje a rozširuje nervové dráhy. Ako uvidíme v ďalších častiach knihy, skúsenosti získané počas života vyvolávajú strach a obmedzujúce presvedčenia, ktoré sa pevne usádzajú v mozgu. Dochádza k tomu u všetkých ľudských bytostí, nielen u tých, ktoré trpia silnou traumou. Aby ste sa zmenili, musíte prerušiť spätnú väzbu vytvárajúcu tieto modely.

Prosté porozumenie vlastným obavám a presvedčeniam ale zvyčajne k ich prekonaniu nestačí. Zoberme si napríklad človeka, ktorý trpí strachom z lietania. Väčšinou vedome chápe, že lietanie je bezpečnejšie ako jazda autom. Napriek tomu nezabráni svojmu podvedomia, aby vyvolávalo rovnaké ťažkosti zakaždým, keď nastupuje do lietadla.

Teraz si spomeňte na nejaký zážitok, ktorý vo vás vzbudil zlosť alebo rozhorčenie. Ak ho nemôžete pustiť z hlavy, hoci sa ho pokúšate ignorovať, budujete si ďalšie a ďalšie nervové dráhy stresu a nepokoja. Skutočnosť, že tento proces časom silnie, pridáva na dôležitosti snahe prerušiť vytváranie negatívne zameraných nervových spojení, pretože každá negatívna emócia či presvedčenie sa časom len zhoršujú, nie zlepšujú.

Tento proces sa dá zastaviť tappingom. Tapping vysiela do mozgu signály a nabáda ho, aby reagoval s pokojom, bez obáv a rozčúlenia. Je preukázané, že výrazne znižuje hladinu kortizolu, a tým následne redukuje stres. Zakaždým, keď myslíte na niečo skľučujúce, nech ide o činnosť, ktorá vás čaká, alebo znepokojujúcu spomienku, tapping pomáha neutralizovať rozrušenie, ktoré pociťujete.

 

Rozprávka o kamenej polievke

Do jednej veľmi chudobnej dediny prišiel tulák a prosil o nejaké jedlo, ale všetci mu tvrdili, že žiadne nemajú. Usmial sa a povedal, že problém ľahko vyrieši, pretože má kameň, s ktorého pomocou urobí výbornú polievku. Stačí len, keď ho uvarí! Priniesli mu hrniec plný vody a tulák opatrne vytiahol uzlíček z ošatky. Z neho vybalil veľký sivý kameň a položil ho do hrnca.

Keď sa voda ohriala, tulák polievku ochutnal a vyhlásil, že varenie prebieha dobre. Povedal: “Hm, je lahodná! Vskutku chutí skvele. Keby sme ale pridali kúsok cibule, bola by ešte lepšia! “Dedinčania našli niekoľko cibuľových šupiek a hodili ich do hrnca ku kameňu. Po niekoľkých minútach miešania a ochutnávaní tulák predniesol: “Je výborná. Takmer dokonalá! Keby sa však našiel kúsoček mrkvy, bola by priamo neuveriteľná.” Dedinčania dokázali zohnať trochu mrkvy a pridali ju do hrnca.

Varenie pokračovalo. Tulák zakaždým vychválil chuť polievky a naznačil, že by ju bolo možné vylepšiť štipkou tej či onej prísady. Zakrátko v dedine, v ktorej ľudia verili, že nemajú žiadne jedlo, uvaril voňavú polievku.

Knihu Tapping k dokonalému úspěchu si môžte pohodlne objednať v kníhkupectve upbook.sk, kde neplatíte poštovné ani balné!

0 komentárov

Leave a reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*