Kniha 77+1 príbeh

Úvodné slová z elektronickej knihy

77 + 1 príbeh pre osobný rast

 

Väčšinou stačí nová myšlienka, aby nás urobila šťastnými

Múdri učitelia starých Indov vedeli, že nie všetci ľudia sú schopní s ľahkosťou prijať cudzie myšlienky, ale pri rozprávaní príbehu málokto odolá. Príbehy očisťujú myseľ od usadených nánosov, búrajú zažité stereotypy, narúšajú zvyčajný spôsob uvažovania, rozpúšťajú predsudky…

Niekedy sa „šálka musí vyprázdniť, aby sa mohla znova naplniť“, hovorí čajový majster. V tom, ako rastieme a napredujeme, hľadáme svoju „pôvodnú tvár“, aby sme mohli pociťovať harmóniu a vyrovnanosť. Príbehy nám neraz odkrývajú neznámy svet. Udržujú našu pozornosť a zároveň nás rozmaznávajú, chvíľami vyvádzajú z miery, aby nás vzápätí okúzlili.

Viete, prečo Boh „vynašiel“ muža a ženu? Jedna z možných odpovedí je: lebo miluje príbehy. Ja tiež. A mám rada aj klišé, rovnako ako Randy Pausch. Aj preto, lebo cítim veľký rešpekt k otrepaným názorom. Myslím si, že sa často opakujú práve preto, lebo triafajú do čierneho. Vždy, keď som chcela nejaký svoj článok ozvláštniť, alebo na prednáške zaujať poslucháčov, siahla som po príbehu. Jasné definície bývajú totiž niekedy „vražedné“.

Vo svojom zberateľskom priečinku mám nazhromaždené perličky z rôznych kultúr, náboženstiev, historických období, literárnych diel: príbehy, bájky, podobenstvá, anekdoty… Vždy mi boli oporou, lebo v nich možno nájsť všetko – humor, láskavé pohladenie a povzbudenie, ale aj absurditu a provokáciu. To, čo v nich nechýba, je istý druh tajomna – niekedy sme už „skoro“ pochopili alebo skoro „chápeme“, ale zmysel nám môže unikať, lebo potrebujeme dať myšlienkam rozlet.

Každý z nás žije svoj každodenný príbeh a zároveň s tým, ako ho žije, ho aj vytvára. Naša budúcnosť teda môže byť lepšia. Náš najhorší deň nám môže o desať rokov priniesť do života také svetlo, že zaň budeme ďakovať. Ale to si uvedomíme až z odstupu času. Rovnako aj príbehy nám môžu podľa momentálneho nastavenia pripadať raz potešujúce, inokedy inšpirujúce, niekedy nás zarmútia či roztrpčia. A pretože sa dnes nerodíme múdrejší než naši predkovia a v našich životoch je stále prítomné sebectvo, nedokonalé poznanie a strachy, múdrosť a pôsobivosť autentických príbehov nestráca na aktuálnosti.

Čítanie príbehov považujem za bezbolestný spôsob, ako prísť na nové a neočakávané myšlienky. Prajem vám veľa povznášajúcich chvíľ so 77 príbehmi. Želám si, aby vám pomohli vytvoriť si vlastný – ten najkrajší príbeh. Začnite ho skladať hneď, ako sa ocitnete na konci knihy: začiatok prvej vety som vám pripravila. Tvoria ho tri slová, ktoré doplníte tým, čo vám prvé zíde na um. Pripájam isté odporúčanie, ako postupovať ďalej, ale všetko závisí iba od vás.

V prípade, že sa budete chcieť podeliť o svoj vlastný príbeh, teším sa naň na adrese janettte.simkova@lifekoucing.sk

S potešením ho zverejním na svojom blogu aj s Vaším menom. A ktohovie, možno tak vznikne spoločná kniha príbehov čitateľov príbehov.

Videoinotácia o knihe

Elektronickú knihu si môžete zakúpiť na:

Raj kníh

 KÚPIŤ

Gorila

 KÚPIŤ

iBooks

 KÚPIŤ

Povedali o knihe

 • Väčšinou stačí nová myšlienka, aby nás urobila šťastnými. Už prvá veta z knihy dáva tušiť jej krásnu energiu. Je to kniha na každý deň, keď potrebujeme nájsť odpovede na naše otázky a spolu s príbehmi odpovede prichádzajú. Vďaka Janette, sprevádzaš ľudí na svojej ceste tak, ako je to v príbehu o Darčeku: „Tá dlhá cesta, ktorú s nimi odkráčaš, je súčasťou daru, ktorý im dávaš s obrovskou profesionalitou a nesmiernou ľudskosťou.“
  Jarmila Máťošová & Renáta Belákováporadkyne v oblasti zdravej výživy, výživový koučing, autorky blogu www.akosiuvaritzdravie.sk
 • Nápad Janettky zozbierať do jednej knižky množstvo zaujímavých a pravdivých príbehov sa mi veľmi páči. S množstvom z nich som sa už v živote stretla, ale napriek tomu je príjemné sa k nim po čase vrátiť a uvedomiť si niektoré veci opätovne. Zas a znova som si pri tejto knižke uvedomila, že: Najdôležitejší je prvý krok (príbeh Prosba). Ak sa rozhodneme niečo vo svojom živote zmeniť alebo posunúť vpred, mali by sme mať sebareflexiu (Šmuhy), nesmieme sa nechať odradiť (príbeh Preteky), uvedomovať si pri tom, že cesta môže byť zložitá, ale výsledok potom stojí za to (Poučenie od motýľa) a na tej našej ceste za cieľom (Florencia a hmla) si všímať a vnímať veci okolo nás (Huslista) a vidieť ponúkané príležitosti, ktoré využijeme (Pomoc).
  Katarína Baranováherečka a riaditeľka súkromnej základnej umeleckej školy LUDUS, www.skolaludus.sk
 • Som pragmatik. Presne tak sa cíti človek s nohami na zemi s čistým ráciom. Obľubujem jasne definovane pravidlá, matematické modely a ekonomické súvzťažnosti, ale napriek mojej racionálnosti ma zázračne unášala kniha 77 + 1 príbeh z mojej reality niekam, kde je všetko iné. Čítala som príbehy, ktoré som doposiaľ nepoznala, a z ktorých si každý z nás niečo odnesie… pocity, eufóriu, zamyslenie nad všetkým, čo so životom súvisí. Ženieme sa za niečím, čo možno ani neexistuje. Zastavme sa, utíšme náš temperament, zamyslime sa! Pri čítaní tejto knihy všetci z nás pochopia, že o našom živote rozhodujeme my sami.
  Caroline Líškovášpecialistka na finančné riadenie, externá vysokoškolská pedagogička a majiteľka vzdelávacieho centra LABORUS, www.laborus.sk
 • Jednou z vášní Janette, koučky a facilitátorky, ako ju poznám ja, je s nadšením pomáhať druhým na ich ceste za sebapoznaním. S dôverou a oduševnením pomáha ľuďom zbavovať sa tieňov, ktoré zatemňujú ich dni a motivuje ich meniť obmedzujúce postoje, uskutočňovať svoje sny. Aj v knihe 77+1 príbeh pre osobný rast vidím jej jasný zámer. Po každom príbehu Janette „šalamúnsky“ ponecháva priestor svojmu čitateľovi, aby si posolstvo, odkaz autora, vysvetlil sám, aby pomenoval správny zmysel – ten, ktorý najvýstižnejšie zrkadlí niečo z jeho vlastného života. Janette je tá čo inšpiruje, tá, čo každému dopraje absolvovať svoju úžasnú objavnú cestu… Ale zároveň ako vášnivý atlét, vidí paralelu života v tom, že tí ľudia, ktorí sú motivovaní, vedia čo chcú a kam smerujú, rastú rýchlejšie.
  Erika Feketováriaditeľka inovatívnej vzdelávacej spoločnosti ESPIRAL, www.espiral.sk
 • Knihu 77+1 príbeh pre osobný rast som zhltol za jedno popoludnie. Janette v knihe cez príbehy, legendy a anekdoty prináša životné múdrosti, ponaučenia a kľúčové myšlienky pre hlbšie pochopenie toho, čo je to šťastný a zmysluplný život. Čítajte, prosím, veľmi pozorne a čítajte medzi riadkami. Tam sa ukrýva podstata a skutočná hĺbka knihy. Zamyslite sa nad každým príbehom, prinesie vám to možnosť pozrieť sa na svoj život cez iné okuliare, než cez aké ste ho vnímali doteraz.
  Krstný otec Ján Dubničkamental coach, change agent, motivational teacher, www.coach4you.sk
 • Práve som dočítala zbierku príbehov od Janette. Zafungovali na mňa perfektne. Celý čas som mala úsmev na tvári a takú vnútornú pohodu, ktorú neznásilníte. Príde, len ak pre ňu vytvoríte priestor. Tieto príbehy ho u mňa dokonale vytvorili (spolu s hojdacím kreslom a šálkou horúceho čaju.)

  Mnohé ku mne prehovorili presne tak, ako príbehy zvyknú – dotkli sa ma, pripomenuli mi to dôležité pre mňa a hlavne – to, o čom ja snovám v hlave zbytočne zložité mentálne konštrukcie, pomenovali tak, ako mi to treba: JEDNODUCHO. Páčila sa mi aj záverečná autorská časť. Síce krátka, no taká „janettovská“. Tí, ktorí ste niekedy prišli do kontaktu s Janette a jej koučingom isto viete, o čom hovorím. A ktorí nie – na čo čakáte? :) Prajem zbierke 77+1 príbeh pre osobný rast vnímavých čitateľov. A vnímavým čitateľom prajem túto zbierku.
  Hrdá krstná mama Katarína Kovalčíkovátrénerka pre Power Training a Speak Up!, www.powertraining.sk

Obsah elektronickej knihy

Môj príbeh