Keď sa snažíme, stávame sa sami sebou. Číta Robert Roth. AUDIOBLOG

Keď sa snažíme, stávame sa sami sebou. Číta Robert Roth. AUDIOBLOG
1. septembra 2019 Janette Šimková

 

Poznáte to, keď sa chcete niekam dostať, nestačí si iba zaobstarať mapu. Rovnako je to v živote, kde nepomôžu iba návody a inštrukcie. Je totiž pravdepodobné, že vždy bude nejaká časť cesty v rekonštrukcii a značenie bude zmätočné. Do toho sa pripletú zátarasy v podobe obranných mechanizmov ega, prekážajúce a zavádzajúce. A keďže neexistuje iba jeden spôsob a jedna cesta, nejaké to blúdenie je nevyhnutné.

Človek, nech má akokoľvek rád istoty a precízne vypracované mapy, sa neraz musí vydať do neznáma. Nemôže sa spoliehať iba na navigáciu. Dobre vie, že aktualizovať treba pravidelne, lebo všetko sa rýchlo mení.

V tejto súvislosti mi napadla metafora s varením: recept na instantnú polievku si zvyčajne nepýtame, ale taký poctivý vývar je už iná vec. A úspech – mám na mysli akékoľvek snaženie, dotiahnuté do konca – nedosiahneme tým, že prášok zalejeme horúcou vodou. Cesta k nemu začína starostlivým vyberaním prísad a pokračuje pomalým varením. A grif, ten získavame až po niekoľkých pokusoch, ale iba vtedy, ak celému procesu venujeme maximálnu pozornosť. Rýchlo zistíme, že urýchľovanie uškodí výsledku. Trefne to vystihol Richard St. John, ktorý poznamenal: Stále hľadám príklad „úspechu cez noc” a stále mi uniká. Ak nejaký objavíte, pošlite mi fotku a ja ju vystavím vo vitrínke spolu s rozmazanými fotkami Lochnesky, Yetiho, UFO a puberťáka, ktorý poslúchol svojich rodičov.

Puberťáka mám doma živého a je to úžasná výzva. Aj preto, lebo si pri ňom denne uvedomujem, že aj malé a zdanlivo nepodstatné veci môžu zavážiť a mali by sme im venovať pozornosť. Môžu totiž ovplyvniť jednu zásadnú vec: najväčšou odmenou za úsilie nie je to, čo za to dostaneme, ale to, čím sa pritom staneme.

mockups-design.com

 

Avatar
Prešla som jednu etapu životnej cesty bez toho, aby som sa „hlbšie“ pozerala do svojho srdca. A hoci sa mi naplnil detský sen a roky som pôsobila ako publicistka, moje pravé poslanie je v pomáhajúcej profesii. Môj osobný zmysel života „prehovoril“ presvedčivo a zanietene, keď som objavila koučovanie. Teraz som šťastná, že môžem „hľadajúcich“ sprevádzať na ceste za otvorením brány do vlastného vnútra, aby si zodpovedali, kým sú, čo v nich je a kam chcú smerovať.

0 komentárov

Leave a reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*