Desať tipov na oživenie nadšenia zo seba

IMG_6609 2

Rozprávate sa sami so sebou o svojich plánoch, cieľoch, ambíciách, túžbach…? A reaguje nejaká časť vášho JA na vaše nadšenie studenou sprchou? Niežeby považovala vaše myšlienky za hlúpe. Je to skôr preto, lebo sa obáva, že by ste sa mohli sklamať. A tak vás radšej vopred zastaví, nech sa potom netrápite. Lenže aj tak sa trápite. Tým, že dookola premýšľate, aké by to bolo, keby predsa len…

Mám pre vás desať odporúčaní, ako si ušetriť energiu zo zbytočných zápasov so sebou. Ušanovanú energiu viete venovať tomu, z čoho vám príde radosť, chuť, odvaha, nadšenie… Niečo, čo vás rozpohybuje k aktivite, lebo tá dá vášmu snaženiu zmysel.

  1. Naordinujte si pozitívne sebectvo

Je pravda, že viac šťastia vám prinesie to, čo robíte pre druhých. Avšak, bez toho, že by ste robili niečo pre seba, sa neviete deliť. Vy sami ste tými najdôležitejšími – najskôr potrebujete uspokojiť svoje potreby a potom sa viete plnohodnotne venovať druhým. Všetko čo robíte na úkor seba v dobrej viere, že to druhí ocenia, sa nemusí vyplatiť. Ľudia to skôr radi zneužívajú.

  1. Obíďte negativistov

Oplatí sa vám posúvať ťažisko konverzácií k niečomu pozitívnemu. Môžete skúsiť túto vetu: “Povedz mi o každej dobrej veci, ktorá sa ti dnes prihodila!” A vy pridajte za seba tie svoje. Prežívajte spoločné chvíle s ľuďmi, na ktorých vám záleží tak, aby ste mali dobrý pocit zo seba, aj z nich. Je namieste vyhýbať sa energetickým upírom. Ich zlá nálada je prudko infekčná a rýchlo pokazí aj tú vašu.

  1. Robte čo najviac toho, čo máte radi

Dlho niečo odkladáte alebo sa na niečo chystáte? Dozrel čas pustiť sa do toho. Postupne, krok za krokom, pripravte si na to plán a rozfázujte si to. Predstavujte si, aké to bude, keď veci pouzatvárate a nebudete ich musieť tlačiť pred sebou. Uľaví sa vám a prestane vás tlačiť pocit viny a bezmocnosti. To vás potom pustí venovať sa tomu, čo vám robí dobre. A z toho sa aj budete cítiť dobre.

  1. Povedzte nie veciam, ktoré nechcete

Je veľa toho, čo by ste mali, čo by bolo dobré, čo sa patrí… Avšak, keď sa s niečím nestotožňujete, zaujmite k tomu odmietavý postoj. Nepresviedčajte sa o niečom, čo môže byť dobré pre druhých, ale nie pre vás. Máte slobodu voľby, trúfajte si ju uplatňovať. Veď kto vie lepšie, ako vy sami, čo je pre vás dobré? Keď kývnete na niečo, s čím vnútorne nesúhlasíte, je to ako vláčiť ťažké závažie.

  1. Hádžte za hlavu, čo si o vás myslia druhí

Dovoliť iným, aby boli expertmi na váš život sa nevypláca. Potom sa im snažíte vyhovieť a prispôsobiť, a to vás „odpája“ od seba. Pre vás sú dôležití tí, na ktorých vám záleží, a ktorých milujete. Povedzte im to vždy, keď máte príležitosť. Rovnako tak sebe, tým rozvíjate súcitný a láskyplným vzťah so sebou.

  1. Stanovujte si splniteľné ciele

Týrať sa príliš veľkým a nerealistickým cieľom prináša veľkú dávku frustrácie. Radostné okamihy chodia z denných, neraz malých činností, ktoré vám dávajú zmysel, a ktoré si vychutnáte, keď ich splníte. Pestujte si čo najviac malých pozitívnych rituálov, ktoré sa vám postarajú o pravidelnú dávku pocitov bezpečia a chuti zdolávať prekážky.

  1. Ozvučujte svoje emócie

Je úplne v poriadku cítiť to, čo cítite, aj keď sú to niekedy nepríjemné pocity, alebo niečo, za čo sa hanbíte. Odokrývať, čo sa vo vás odohráva umožní ľuďom okolo vás lepšie vám rozumieť a vnímať, čo je pre vás dobré a dôležité. Rovnako tak vám to umožní lepší prístup k samým sebe, keď budete nahlas vysvetľovať svoje emočné a myšlienkové pochody. Bonusom je odstup a nadhľad.

  1. Denne zhltnite horkú pilulku na raňajky

To nepríjemné, čo zvyčajne celý deň pred sebou tlačíte, vybavte hneď ráno, nech to máte z krku a nemusíte na to myslieť. Ušetrí vám to veľa energie a stresu. A eliminujete tým prokrastináciu.

  1. Urobte si zo seba vzor

To, že sa každý deň vyženiete z bubliny pohodlia a prekonáte sa, je dôkaz o tom, že si môžete vážiť samých seba. To vám zvyšuje sebahodnotu a sebaobraz, čím sa stávate silnejšími a odolnejšími.

  1. Vyťažte z nepohodlia viac pohodlia

Sebadiciplína rovná sa slobode, len to treba s hlavou vyjednať, lebo má tendenciu k pohodlnosti. Každé opustenie komfortnej zóny prináša poznanie, že si môžete dovoliť zájsť zakaždým o kúsok ďalej. Až tam, kam máte namierené.

 

IMG_6609 2

Facebook
Twitter
LinkedIn
Prešla som jednu etapu životnej cesty bez toho, aby som sa „hlbšie“ pozerala do svojho srdca. A hoci sa mi naplnil detský sen a roky som pôsobila ako publicistka, moje pravé poslanie je v pomáhajúcej profesii. Môj osobný zmysel života „prehovoril“ presvedčivo a zanietene, keď som objavila koučovanie. Teraz som šťastná, že môžem „hľadajúcich“ sprevádzať na ceste za otvorením brány do vlastného vnútra, aby si zodpovedali, kým sú, čo v nich je a kam chcú smerovať.
Mgr. Janette Šimková
akreditovaná koučka