Ako prijímať tok života?

Ako prijímať tok života?
12. novembra 2009 Janette Šimková

Často počúvam, aké je hľadanie duševného a duchovného pokoja zložité a neľahké. Pochopiteľne, lebo neraz to závisí od zmeny pohľadu na svet a miesto človeka v ňom. Často sa nám nechce, sme pohodlní, leniví, máme obavy a pochybnosti. Rozhýbať nás niekedy dokáže, až keď stojíme pred prekážkou a nedokážeme sa pohnúť dopredu, dozadu ani do bokov.

Jeden zo spôsobov, ako odhaliť našu pravú podstatu a nenechať sa klamať vlastným egom ponúka zen – forma budhizmu, ktorá vznikla v starovekej Číne a rozšírila sa do Japonska. Nemusíme sa s touto filozofiou stotožniť, ale ponúka výbornú inšpiráciu, ako konať v zhode s vecami a brať ich tak, ako sú – prijímať tok života.

Predstavte si, že chcete otvoriť zámok kľúčom, ktorým sa zdanlivo nedá otočiť. Namiesto použi­tia násilia by ste ním mali opatrne manipulovať dovtedy, kým nezapadne do zámky a neotočí sa prirodzene. V každodennom živote to značí ísť s prúdom a nie sa pokúšať plávať proti nemu. Ne­znamená to však, že máte veci pasívne prijímať, práve naopak, potrebujete sa naučiť prijímať život bez závisti, chamtivosti, sebeckých želaní, strachu, kritiky, hnevu alebo odsudzovania.

Ľahko sa to povie, ale Carlos Castaneda má na to návod: „Vzdelaný človek žije svojim konaním, nie tým, že o svojom konaní premýšľa, ani tým, že premýšľa o tom, o čom bude premýšľať, až s konaním skončí. Vzdelaný človek si srdcom vyberie cestu a kráča po nej.”

Life kouč vám rád pomôže vydať sa na cestu za poznaním – seba i okolitého sveta, aby ste objavili, čo z vás môže urobiť šťastného, spokojného, vyrovnaného človeka… Proste takého, akým chcete byť.

0 komentárov

Leave a reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*