Prečo sex začína (a niekedy aj končí) v kuchyni?

oki

Je jeden z tých všedných stereotypných večerov, kedy má každý člen rodiny niečo na práci. O siedmej sa po večeri všetci rozpŕchnu. Žena vybieha za kamarátkou, ktorej sľúbila pomôcť s prípravami na pohovor a keď sa o dve hodiny vracia, myslí na to, aká je unavená a že by jej dobre padla vaňa. Tá predstava sa jej páči, keď sa však blíži k domovu, uvedomí si, že kuchyňa zostala po večeri neuprataná. Chvíľu koketuje s myšlienkou, že by to nechala na ráno, ale hneď ju zavrhne. Oželie vaňu a vkráča do bytu, aby sa pustila do práce. Na prahu kuchyne neverí vlastným očiam – je tam poriadok. Zneistie, či je vo svojej kuchyni, ale po ceste stretla svojho muža, tak bude doma.

Kevin Leman vám k tomu niečo povie: „Možno má ten chlap plešinu, možno mu pupok visí cez opasok a možno vzbudzuje dojem, že si usilovne pestuje druhú bradu, lenže tento chlapík nebol pre svoju manželku nikdy taký príťažlivý ako teraz.“ Práve to má popredný manželský poradca a lektor na mysli, keď tvrdí, že sex začína v kuchyni.

Čo si budeme hovoriť, dámy, muži majú dojem, že sex začína a končí v spálni. Niektorí muži celý večer mrmlú a o svoju manželku neprejavia záujem. Keď sa žena muža spýta, či mu chutila večera, zachrochtá akúsi nezrozumiteľnú odpoveď. Poznáte to, keď mu rozprávate o niečom dôležitom, čo sa vám cez deň stalo a on iba zabručí? Je jasné, že sa už o ďalšiu komunikáciu nepokúšate. Keď sa potom večer ocitnete v posteli a muž sa na vás vrhne, nechápe, prečo sa k nemu správate odmerane.

Kevin Leman hovorí: „Pohlavný styk medzi mužom a ženou by mal byť vyvrcholením a výrazom intímneho vzťahu vo všetkých oblastiach partnerského života. Pretože ak má byť milovanie tým, čím byť môže, potom musí byť prejavom lásky, vzájomného zdieľania a vzájomného obohatenia. Rozhodne to nie je hra na Tarzana a jeho sexuálnu korisť.“

Muž ako hrdina

Vo vzťahu sa vždy objavujú situácie, kedy treba niečo vyriešiť, a práve vtedy dochádza k zádrhelom v niektorých oblastiach komunikácie. Aby sa nezvrhla na deštruktívnu, oplatí sa vedieť, ako sa vo vzťahu dorozumievať. Na to je skvelým poradcom kniha Sex začína v kuchyni od K. Lemana, ktorá vychádza z predpokladu, že váš partner je tou najdôležitejšou osobou vo vašom živote a najdôležitejšou prioritou vôbec. Autor sa vďaka bohatým skúsenostiam pri práci s párom opiera o predpoklad, že dobrý vzťah je založený na tom, že sa partneri snažia jeden druhého potešiť, že sú k sebe navzájom empatickí a vnímajú partnerove citové a sexuálne potreby. Táto kniha sa dotýka skutočnosti, že spolu potrebujeme mať intímny vzťah, že potrebujeme zdieľať svoje najintímnejšie pocity a myšlienky, že potrebujeme porozumieť rôznym spôsobom, ako vyjadrujeme lásku, že sa potrebujeme ako po emocionálnej, tak po telesnej stránke spojiť v partnerstve v jedno.

Činy ako akt lásky

Keď sa vrátime k príbehu z úvodu, tak žena, ktorá po návrate domov videla upratanú kuchyňu, sa zrazu cítila inak: „Nie je to skvelé, doraziť domov a zistiť, že môj muž bol taký ohľaduplný, že upratal v kuchyni!“ Muž dal svojej partnerke najavo, že ju miluje. Neurobil to preto, aby za to dostal sexuálnu odmenu. Aj tu, ako všade inde, je dôležitá motivácia. Falošné motívy vždy vycítime na míle ďaleko, ale činy, ktoré sú aktom rýdzej lásky, prinesú dobré ovocie vo všetkých oblastiach vášho partnerského života.

To, čo muž v príbehu urobil je rovnako prejavom lásky k žene, ako čokoľvek ďalšie, čo pre ňu urobil inokedy. A ona z toho pochopí, že je pre neho natoľko dôležitá, aby pre ňu urobil všetko, čo bude v jeho silách, a trochu väčšmi jej spríjemnil život. Taká ohľaduplnosť v partnerskom vzťahu vedie rozhodne k vzájomnému zblíženiu.

Čo je potrebné k tomu, aby sa váš vzťah dostal do stavu, kedy primárnou motiváciou ku všetkému dianiu medzi vami bude láska? To, čo odporúča K. Leman, ktorý sledoval tisíce manželských párov, je:  keď chcete mať uspokojivé partnertvo, musíte sa otvoriť a dobre sa na seba pozrieť. Potrebujete si uvedomovať svoje pocity a rozoznávať, prečo to či ono robíte a čím je vaše správanie podmienené. Vďaka uvedomovaniu si týchto aspektov dokážete pochopiť, ako tieto vplyvy pôsobia na vaše myslenie.

Na záver niečo  veľmi dôležité

Ak chcete zmeniť niekoho správanie, potom je najlepšie zmeniť najprv samých seba. Keď svojmu partnerovi podáte knižku s výrokom, že by si ju mal prečítať, veľmi vám to nepomôže. Z praxe odporúčam: takto to nerobte. Pokiaľ ale vlastnými činmi ukážete, že chcete vzťah medzi vami zlepšiť, a začnete s tými drobnosťami, ktorými dáte partnerovi najavo, ako vám na ňom záleží, potom vám môžem zaručiť, že vám bude rád oplácať vašu pozornosť.

 

 

Facebook
Twitter
LinkedIn
Prešla som jednu etapu životnej cesty bez toho, aby som sa „hlbšie“ pozerala do svojho srdca. A hoci sa mi naplnil detský sen a roky som pôsobila ako publicistka, moje pravé poslanie je v pomáhajúcej profesii. Môj osobný zmysel života „prehovoril“ presvedčivo a zanietene, keď som objavila koučovanie. Teraz som šťastná, že môžem „hľadajúcich“ sprevádzať na ceste za otvorením brány do vlastného vnútra, aby si zodpovedali, kým sú, čo v nich je a kam chcú smerovať.
Mgr. Janette Šimková
akreditovaná koučka