Ako sa oslobodiť od strachu zo zlyhania?

Strach zo zlyhania sa zvyčajne prejavuje dvomi spôsobmi – buď chcete od všetkého utiecť, alebo sa vyžívate v dosahovaní výsledkov, ktoré sa od vás ani neočakávajú. Obyčajne ide o kombináciu oboch: pracujete a robíte si starosti, až vás bolí hlava a zároveň sa zaoberáte najrôznejšími predstavami, ako by ste so všetkým sekli. Nakoniec sa lopotíte celý týždeň, v piatok večer máte toho plné zuby a hlavu zrelú na zmrazenie, a tak to ide týždeň čo týždeň. Raz za rok vyrazíte na dovolenku, alebo radšej rovno šetríte na horšie časy. Všetko sa zdá byť v pohode a normálne, veď to tak majú všetci.

Bežný stereotyp obete konzumnej spoločnosti potom vyzerá tak, že ju prenasleduje úzkosť, nenápadne sa tým či oným ničí, vypestuje si miernu formu chronického workholizmu, sníva o opustených ostrovoch, ale ženie sa ako blázon dopujúci sa čím sa dá, len aby vládal, pozerá do zaspatia telku, a potom, sporadicky, v návale výčitiek a zlého svedomia sa pokúsi o nejakú pohybovú či tvorivú aktivitu, ktorú veľmi rýchlo vzdá.

Pravdaže, trochu som preháňala, aby som vykreslila, ako vyzerá nevyvážený život. Z praxe však dobre poznám stavy tých, na ktorých doľahol veľký tlak a stres a ochorenia tela alebo duše, zvyčajne však oboje. Vždy sú potom ich úvahy o tom, aký život vlastne žijú, späté s myšlienkami o tom, či je toto ten život, ktorý túžili žiť.
Mám však správu, ktorá vás zarazí: Bojovať proti strachu zo zlyhania nemá absolútne žiadny zmysel. Bolo by to, ako bojovať s vlastnou rukou – taká snaha vás zraňuje, brzdí, plytváte cennou energiou a nakoniec ste zo strachu zo zlyhania ešte väčšmi vystrašený. Energiu zo zbytočného zápasenia treba presmerovať inam, k dosiahnutiu rovnováhy a prijatia samých seba.

Don Miguel Ruiz roky študoval starých Toltékov z Mexika. Na základe ich postojov definoval štyri princípy toltéckej múdrosti, ktorých by sa mali ľudia držať, ak chcú zostať v rovnováhe so svojím okolím a vyjsť so sebou samými. Ak by ste mali chuť, môžete si vyskúšať túto starobylú tradíciu a presvedčiť sa, či vďaka nej dokážete ovplyvniť svoje myslenie a posunúť vlastné pocity k lepšiemu, aj k tomu, aby ste zmenu očakávali od seba.

Prvý z princípov: „Buď precízny vo svojich slovách“
Vždy si premysli, čo chceš povedať. Slovom môžeš človeku pomôcť, ale aj mu ublížiť. Povedz len to, čo chceš naozaj povedať a čo považuješ za múdre. Nepoužívaj slová na to, aby si nimi niekoho ohováral.

Druhý z princípov: „Neber nič osobne“

Ľudia zvyčajne konajú tak, ako vnímajú svoj vonkajší svet. Nech už si ľudia myslia čokoľvek a čokoľvek robia alebo hovoria, neber si to osobne, v skutočnosti sa to týka väčšmi ich samých a vypovedá to o nich.

Tretí princíp: „Nepredpokladaj“
Vždy je lepšie sa opýtať, než si vytvárať domnienky. Pozbieraj svoju odvahu a pýtaj sa tak dlho, pokým sa ti veci čo najviac neujasnia. Keď na svoju otázku dostaneš odpoveď, nebudeš si už musieť vytvárať žiadne predpoklady, lebo budeš poznať pravdu.

Štvrtý princíp: „Dávaj zo seba vždy maximum“
Vždy si počínaj, ako najlepšie dokážeš a ako v danej chvíli najlepšie vieš, ale neprepínaj sa! Keď sa prepínaš, tvoje fyzické sily sa vyčerpávajú, pracuješ sám proti sebe a cesta k naplneniu cieľa sa tým iba predlžuje. Práve takto sa vyhneš zbytočným pocitom zlyhania, viny, trápenia a ľútosti.

A pamätajte aj na to, že nie ste povinný byť taký, aký by ste mali byť podľa ostatných. Je to ich omyl, nie vaše zlyhanie!





Facebook
Twitter
LinkedIn
Prešla som jednu etapu životnej cesty bez toho, aby som sa „hlbšie“ pozerala do svojho srdca. A hoci sa mi naplnil detský sen a roky som pôsobila ako publicistka, moje pravé poslanie je v pomáhajúcej profesii. Môj osobný zmysel života „prehovoril“ presvedčivo a zanietene, keď som objavila koučovanie. Teraz som šťastná, že môžem „hľadajúcich“ sprevádzať na ceste za otvorením brány do vlastného vnútra, aby si zodpovedali, kým sú, čo v nich je a kam chcú smerovať.
Mgr. Janette Šimková
akreditovaná koučka